راهنمای خرید موکت

اگر قصد خرید موکت دارید، توجه به نکات پی‌آمده ممکن است مفید باشد:
– ابتدا مشخص کنید موکت را برای چه جایی میخواهید، قرار است چقدر هزینه کنید و برای نظافت آن چقدر حوصله دارید.
– موکتهای قدیمی معروف به کبریتی، کفپوشی ارزان اما کم‌پشت و حتی زبر با امکان شست وشوی سریع و راحت محسوب میشوند.
– موکتهای مخمل اگر در جاهای پرتردد نصب شوند، زودتر پاخورده و کوبیده میشوند.
– بافتهای فشرده با پرزهای بلند برای اماکن پرتردد مناسبترند.
– موکتهای بلندبافت با پرزهای بلند و نرم که انواع ساده و طرح دار دارند، برای نشستن نرمتر، برای قدم برداشتن راحت‌تر و برای جاهای سرد گرمترند و برای کسانی که استعداد یا ابتلا به پادرد دارند، انتخابی خوب به شمار میروند؛ هرچند تمیز نگاه داشتنشان سخت‌تر است.
– ریخته‌ریزها، بخصوص مو، روی رنگهای روشن زودتر و بیشتر به چشم میآید. رنگهای تیره هم اثر نشستن غبار خاک را بیشتر نمایان میکنند.
– طرحهای برجسته شکیلتر و زیباتر است، اما جاروکشی و تمیز نگه‌داشتنشان برخلاف موکتهای تخت و کم‌پشت سخت‌تر است.
– قبل از خرید، پشت موکت را نیز از نظر کیفیت مواد یا نوع گره بررسی کنید. هر چه گره‌ها نزدیکتر و تراکم و فشردگی بافت بیشتر باشد، استحکام موکت بیشتر است.
– تقلب در برندهای مشهور بیشتر است. این اجناس را از نمایندگی بخرید تا جای کالای اصلی، جنس تقلبی با مواد نامرغوب نخریده باشید. حواستان باشد حتما مدت و معیار گارانتی و خدمات حین ضمانت را نیز بپرسید و در نظر بگیرید.
– خیابان سهروردی شمالی در پایتخت، یکی از اماکن خاص و بنوعی بورس فروش کفپوش و موکت به شمار میرود. برای اطلاع از تنوع طرح، رنگ، جنس، بافت و نوع موکت با قیمتهایی معمولا قابل اطمینانتر از جاهای دیگر ابتدا سری به این منطقه بزنید (البته دقت کنید در دام شگردهای تبلیغاتی، زبانبازی، تخریب یا تمجید معدودی از فروشندگان نیفتید).
– هنگام نصب دقت کنید که جهت خواب همه قطعات به یک طرف باشد.
– اگر فرزندانی در سنین کودکی دارید، موکتی بخرید که علاوه بر نرمی (برای افزایش ایمنی کودک در زمین خوردن)، غبار و پرزی کمتر داشته باشد و براحتی شسته شود (رشد و تولیدمثل ریزموجودات و حشرات ذره‌بینی، مثل مایت و حیره، میان پرزها باعث بروز آسم میشود).
– رنگهای شاد برای اتاق کودک بهتراست، اما آنها بنا به سنشان ریخت‌وپاش بیشتری دارند و به همین دلیل لکه‌ها روی موکت زودتر نمایان میشود (اگر جزو والدین کم‌تحمل و تنبل نباشید، همین کثیفی باعث شست‌وشوی زودتر موکت و افزایش سلامت کودک میشود).
– در طبقات بالای آپارتمانها، موکت پرز بلند بخرید تا صدای جست‌وخیز کودکان و افتادن اشیا باعث شکایت مداوم همسایگان طبقه زیرین نشود. این صداها در طبقات زیر بلندتر و آزاردهنده‌تر به نظر میرسد.
– اتاقهای کوچک را با موکتهای تکرنگ بپوشانید تا بزرگتر جلوه کند، اما جلوه زیبایی برای اتاقهای بزرگ با موکتهای طرحداری بیشتر است که نقوش چند رنگ و متنوع دارند.

چیدمان مبل در خانه‌های امروزی

اگر قصد دارید برای منزلتان مبلمان تهیه کنید، برای داشتن انتخابی مناسب ابتدا باید تکلیفتان را با کاربرد مبلمان مشخص کنید.
طرح‌های بسیاری وجود دارند که اگر چه زیبا و شیک هستند اما کاربردی به نظر نمی‌رسند. برای مثال مبلمانی را در نظر بگیرید که نشستن روی آن سخت است اما از‌ آنجایی که یک طراحی منحصربه‌فرد دارد، بسیار جذاب و چشم‌نواز است.
زمانی مجلل، چشمگیر، حتی بزرگ و جاگیر بودن از مهم‌ترین عوامل انتخاب مبلمان به شمار می‌رفت در حالی که امروزه علاوه بر زیبایی، جمع و جور بودن نیز از معیارهای یک مبلمان مناسب هستند. ویژگی‌هایی همچون چارچو‌ب‌های ظریف برای مبلمان استیل و نیز کنده‌کاری‌های باریک در صورت داشتن کمبود جا برای انتخاب مبلمان توصیه می‌شوند.
به‌طور کلی هر قدر ارتفاع مبل کوتاه‌تر باشد، ساده‌تر به نظر می‌رسد و با افزایش ارتفاع رسمیت بیشتری پیدا می‌کند.
شما می‌توانید انواع مختلف کلاسیک، مدرن یا سنتی (حصیری) را با توجه به سایر لوازم منزل انتخاب کنید.
رنگ مبلمان‌
رنگ مبلمان باید مکمل رنگ دیوارها باشد برای مثال اگر سردی رنگ دیوارها باعث ایجاد این حالت در فضای خانه هم شده است با انتخاب رنگ‌های گرم برای دیوارها می‌توانید این حالت را از بین ببرید.
علاوه براین باید رنگی را انتخاب کنید که یکی از مشتقات رنگ کف اتاق باشد.
گاهی نیز شما از مبلمانی استفاده می‌کنید که در چند رنگ متفاوت است. این تنوع رنگ‌بندی در یک دست مبلمان مساله‌ساز نخواهد بود؛ اگر سعی کنید این 3 رنگ را در یک طیف در نظر بگیرید.
جنس مبلمان‌
روکش مبلمان باید از نوع با دوام انتخاب شود. علاوه بر این بهتر است برای داخل تشک‌ها نیز به جای پر از «پلی فوم» استفاده شود. که به راحتی به حالت اولیه برمی‌گردد. اگر قصد دارید مبلمان چرمی تهیه کنید، دقت کنید که چرم آن طبیعی باشد. چرا که چرم مصنوعی بعد از مدتی به لباس می‌چسبد.
تفکیک از لحاظ کاربردی‌
هر فضا با توجه به کاربرد نیاز به مبلمان خاصی دارد. برای مثال هیچ‌گاه نمی‌توان مبل راحتی را که برای استفاده در یک فضای صمیمی نظیر خانه طراحی شده در یک فضای رسمی و اداری به کار برد.

اتاق نشیمن: از آنجایی که مبلمان به لحاظ حجمی که اشغال می‌کند معمولا نخستین قسمتی است که به چشم می‌آید. بنابر این در القای احساسات افراد ساکن در منزل نقش زیادی دارد. از نکاتی که باید در طراحی مبلمان این قسمت در نظر گرفت راحتی آن است چرا که در اکثر ساعات روز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ارتفاع در نظر گرفته شده برای مبلمان نشیمن باید متناسب با میز تلویزیون باشد. چرا که اغلب مکان تلویزیون در اتاق نشیمن قرار دارد.

اتاق مدیریت: اتاق مدیریت معمولا رسمی‌ترین فضا را دارد. به همین دلیل باید مبلمان آن را طوری انتخاب کنید که این احساس را به مراجعین منتقل کند.
به طور کلی مبلمان‌های اداری نقش زیادی در تفکیک فضا دارند. از این رو باید طوری انتخاب شوند که در جهت این هدف کمک کننده باشند. سبک غالب در طراحی دکوراسیون‌های اداری، سبک مدرن و کلاسیک است.

اتاق پذیرایی: مبلمان مورد استفاده در این قسمت باید مجلل‌تر و شیک‌تر باشد. کنده‌کاری‌های روی قسمت‌های چوبی می‌تواند به شیک‌‌تر جلوه دادن مبلمان این بخش کمک کند.

نکاتی کوتاه درباره چینش مبلمان‌
هر دست مبل به تناسب تعداد صندلی‌ها روش چینش خاصی را طلب می‌کند. اما به طور کلی مبلمان باید به مرکزیت میز چیده شوند.
اگر بزرگی فضا باعث می‌شود به راحتی به میز دسترسی نداشته باشید باید از عسلی استفاده کنید، می‌توانید بین هر دو مبل یک عسلی قرار دهید.
هیچ‌گاه مبل‌های دو نفره یا سه نفره را کنار هم قرار ندهید. سعی کنید با مبل‌های تک نفره بین آنها فاصله ایجاد کنید. در صورت استفاده از گلدان رنگ گل‌ها را حتما با رنگ مبل‌ها هماهنگ کنید.

راه‌هایی برای تغییر دکوراسیون

* جنون رنگ
انتخاب های زیادی برای رنگ اتاق وجود دارد.
اگر برای اتاقتان طرح ها و رنگ های زیادی دارید و نمی توانید تصمیم بگیرید، لازم نیست از استفاده از رنگ بترسید. بسیاری از ما ماهها وقت می گذاریم و در نهایت هم نمی دانیم اتاقمان را چه رنگی کنیم.
راه حل: از دوربین عکاسی خود برای یافتن زوایای مختلف اتاق استفاده کنید. از اتاقتان عکس هایی بگیرید و با ترتیبات مختلف آن بازی کنید. با نگاه کردن به عکس ها می توانید تصمیم بگیرید و نگران نباشید که اگر چیز دیگری انتخاب می کردید بهتر بود. وقتی بیرون می روید تا خرید کنید عکس ها را با خودتان ببرید تا بتوانید به راحتی رنگ ها و طرح ها را هماهنگ کنید.
* گرمایش خانه
من سالهاست اینجا زندگی می کنم، ولی انگار تازه به اینجا نقل مکان کرده ام.
این مشکل بسیار رایج است و دلایل زیادی هم دارد ولی دلیل آن هرچه باشد، اینکه خانه ای گرم، دلپذیر و راحت داشته باشید بسیار مهم است و حالا شما شایسته داشتن چنین خانه ای هستید، نه در آینده ای دور. اولین گام این است که بپذیرید خانه گرمتری می خواهید و دوست دارید برای داشتنش کاری بکنید.
راه حل: وقتی می خواهید خانه خود را از مکانی خالی و برهنه تبدیل به خانه ای گرم و دلپذیر کنید، روند آن برایتان خسته کننده به نظر می آید. ولی وقتی مرحله به مرحله پیش می روید، برایتان انجام پذیر به نظر می آید. اگر روی تصمیمی تردید داشتید، مانند رنگ دیوار، نگذارید این تردید شما را فلج کند. به کارتان ادامه دهید و بعداً به این موضوع بپردازید.

* کنترل بهم ریختگی
خانواده من خیلی شلخته هستند، نمی دانم از کجا شروع کنم.

با وجود بچه ها در خانه هم می توانید خانه شاد و باکلاسی داشته باشید، ولی وقتی از هر گوشه از منزل شما شلختگی می بارد، نیازی نیست که پروژه های دکوراسیون خود را شروع کنید.
راه حل: یک آخر هفته را به جمع و جور کردن خانه و بخشیدن اشیای بی مصرف به دیگران، اختصاص دهید. هر روز با اضافه کردن قلاب به پشت در و تمیز کردن میز و کابینت آشپزخانه و تمیز کردن داخل آنها، شلختگی را به حداقل برسانید. بجای قالیچه از کفپوش و کاشی استفاده کنید تا بتوانید در صورت لک شدن و آسیب دیدن آنها، به راحتی آنها را تعویض کنید. هر شب ۱۰ دقیقه را به مرتب کردن خانه اختصاص دهید تا بعد از چند روز همه چیز مرتب شود.

* اتاق کسل کننده
کل قالب و مدل اتاق من خسته کننده است.
شما از رنگ های خنثی و تمام سفید خوشتان می آید، زیرا ساده و زیبا هستند. ولی گاهی رنگ های کرم و بژ کاملاً کسل کننده و پیش بینی پذیر می شوند.
راه حل: شیء خاص و منحصر به فردی انتخاب کنید؛ مانند یک آینه بزرگ با فرم و رنگی جالب و خاص به شکل یک اثر هنری. یا اشیای فلزی اضافه کنید. رنگ های طلایی، نقره ای و پلاتینه به زیبایی و شیکی اتاق افزوده و رنگ های خنثی را جذاب می کنند. روش دیگری برای جالب کردن فضایی با رنگ های خنثی این است که یک رنگ شاد و جسورانه انتخاب کنید و در مقیاس های کوچک آن را در اتاق بکار ببرید. چند کوسن قرمز یا رنگ کردن یک دیوار به رنگی شاد، به اتاق شما روح می دهد.

* درست و نادرست
می ترسم انتخاب اشتباهی کنم.
شاید رایج ترین ترس به هنگام دکوراسیون همین باشد. هیچکدام از ما بی نقص نیستیم و حتی کارشناسان هم گاهی خریدهایی انجام می دهند که بعداً افسوس می خورند و همیشه به راحتی نمی توانند وسیله درستی را برای تکمیل دکوراسیون یک اتاق بخرند.

راه حل: برای یک بار امتحانش کنید. لازم نیست آن چیز با سلیقه همه جور دربیاید. بالاخره هم اگر از آن خوشتان نیامد می توانید بعداً عوضش کنید.

دکوراسیون اتاق غذاخوری

برای تزئین و دکور اتاق غذاخوری این توصیه‌ها به کارتان می‌آید:
* می‌توانید اتاق غذاخوری را با هر طرح و مدلی که دوست دارید دکور کنید، اما به یاد داشته باشید که اصلی‌ترین وسیله‌ی موجود در یک اتاق غذاخوری، میزغذاخوری است.
* اگر غالباً میهمان دارید تعداد صندلی‌ها باید به اندازه‌ی تمام افراد حاضر باشد. میزهای غذاخوری که قابلیت باز شدن و گسترش پیدا کردن دارند هم برای این منظور مناسبند.
* هنگام انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق غذاخوری، شاد بودن و اشتهابرانگیز بودن آن را فراموش نکنید.
مثلا دکوراسیونی با رنگ سفید-مشکی سبب ایجاد تضاد رنگی و باعث مدرن شدن دکوراسیون می‌شود.
* با تغییراتی در منبع تابش و حتی رنگ نور می‌توانید جو اتاق غذاخوری را تغییر دهید.
* متناسب با نوع دکوراسیون اتاق غذاخوری می‌توانید قالیچه‌ی آن را نیز انتخاب کنید، به عنوان مثال در یک دکوراسیون مدرن، قالیچه‌ای با طرح کوبیسم انتخاب شایسته‌ای خواهد بود.
* در جشن‌ها و یا برای صرف یک غذای رمانتیک و صمیمی، پرده‌ها را بکشید و اتاق را با نور شمع روشن کنید.
* اگر خانه‌ کوچکی دارید یا اعضای خانوادتان کم هستند و یا حتی تنها زندگی می‌کنید می‌توانید در گوشه‌ای از اتاق نشیمن یک میزغذاخوری کوچک و جمع و جور بگذارید. چنانچه فضای منزلتان این امکان را به شما می‌دهد که از دو میزغذاخوری استفاده کنید، می‌توانید یکی از آن‌ها را جلوی پنجره بگذارید و در طول صرف غذا چشم انداز بیرون را تماشا کنید.
* لوستر نقش بسزایی در دکور همه‌ اتاق‌ها و از جمله اتاق غذاخوری دارد، استفاده از رنگ‌های تند و شاد، اتاق را از سادگی و یکنواختی نجات می‌دهد.
* استفاده از وسایل تزئینی جالب روش مناسبی برای طراحی مبتکرانه اتاق غذاخوری است. مثلاً نصب تابلویی با تصویر سوسمار بر دیوار، اگرچه ممکن است کمی ترسناک به نظر بیاید اما در کنار صندلی‌هایی با روکش طرح سوسماری نظر افراد را کاملاً جلب می‌کند.
* برای ایجاد تم سنتی و قدیمی همه چیز را از میز، مبل و صندلی گرفته تا لوستر، کوسن‌ها و ظروف تزئینی روی میز و دیوار… با طرحی سنتی و قدیمی انتخاب کنید.
* یکی دیگر از روش‌های دکوراسیون اتاق غذاخوری نقاشی دیوارهای آن است؛ مدل نقاشی باید کاملاً مرتبط با نظر و سلیقه‌ شخصی شما باشد.
 

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

به گزارش جام جم سرا به نقل از مجله کالایاب لوازم خانگی- حداکثر مصرف ماشینهای لباسشویی حدود ۳۵ کیلو وات ساعت است. بیشتر این انرژی برای گرم کردن آب مصرف می‌شود. به این ترتیب، هنگام خرید این وسیله نیز توجه به برچسب انرژی بسیار مهم است. ماشین‌های لباسشوی با با خصوصیت و طرحهای مختلفی تولید می‌شوند. تولید کنندگان این ماشین‌ها با تغییر مداوم شکل و اجزای داخلی آن‌ها سعی دارند از هر نظر تولید خود را کامل‌تر کنند. در حال حاضر ماشین‌ها موجود در بازار یکی از دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک هستند. نوع اتوماتیک نیز به دو صورت دوقلو (دارای قسمت‌های شستشو و خشک کن لباس) و ساده یا سطلی در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. توصیه می‌کنیم ظرفبت ماشین لباسشویی را مطابق با تعداد افراد خانواده و مقدار لباس‌های کثیف در هر هفته انتخاب کنید.
موارد مهم در انتخاب مناسب‌ترین ماشین لباسشویی
* اولین و مهم‌ترین نکته در انتخاب ماشین لباسشویی توجه به استاندارد بودن و رتبه برچسب انرژی آن است. بدون توجه به این فاکتور‌ها هرگز اقدام به انتخاب نکنید. این دستگاه در هفته حدود یکی دو بار استفاده می‌شود. بهتر است قبل از خرید به پارامتر‌های اصلی این دستگاه توجه کنید.
* با توجه به تعداد اعضای خانواده و میزان لباسهای قابل شستشو در هر بار ظرفیت لباسشویی را انتخاب کنید.
* لباسشویی‌های تمام اتوماتیک معمولا با حداکثر ظرفیت ۵، ۶، ۷ و ۸ کیلوگرم ساخته می‌شوند.
* مسلما میزان پولی که برای خرید این دستگاه در نظر می‌گیرید یکی از عوامل مهم تعیین کننده در انتخاب آن است. اما باید توجه داشته باشید که با کمی بیشتر کردن این مبلغ، می‌توانید گزینه بهتری بدست آورید.
* وجود برنامه‌های متنوع در ماشین لباسشویی به شما اجازه می‌دهد که برنامه شست و شو را متناسب با نوع و جنس لباس‌ها انتخاب کنید و نتیجه بهتری نصیبتان شود. بعضی از دستگاههای جدید علاوه بر برنامه‌های از پیش تعیین شده، این امکان را برایتان فراهم می‌آورند که به دلخواه خود برنامه‌ای را برای شستشو تنظیم کنید. در صورتی که توانایی و حوصله چنین کاری را دارید، بدانید که خرید این دستگاه‌ها خالی از لطف نیست.
* اگر محل قرار گرفتن ماشین لباسشویی شما به شیر آب گرم نزدیک است. پیشنهاد می‌کنیم دستگاههای دارای دو ورودی آب (اصطلاحا دارای دو شیر) را بخرید. در این گونه ماشین‌ها اگر برای شستشو دمای بالایی نیاز باشد مقداری از اب گرم از طریق شیر تامین و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می‌شود. در غیر اینصورت، المنت دستگاه به تنهایی باید دمای مطلوب آب را تامین کنید.
* سرعت خشک کن که با واحد دور در دقیقه مشخص می‌شود از دیگر مشخصه‌ها یک ماشین لباسشویی است. اگر برای خشک کردن لباس‌ها محدودیت دارید یا ترجیح می‌دهید که آن‌ها را به صورت نیمه خشک یا خشک از لباسشویی خارج کنید، بهتر است ماشین لباسشویی با دور خشک کن بیشتر انتخاب کنید.
* ماشین لباسشویی‌های ایرانی معمولا دور خشک کن ۵۰۰، ۶۰۰، ۷۰۰ و یا ۸۰۰ دارند. این مشخصه در ماشین لباسشویی‌های خارجی ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، یا ۱۶۰۰ است. البته این اعداد حداکثر سرعت را نشان می‌دهند دستگاهی که دور خشک کن ۱۲۰۰ دارد، هنگام خشک کردن لباس‌ها می‌تواند با سرعت‌های ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰ کارکند.
* اینکه چه ماشین لباسشویی از همه بهتر است، سوالی است که در مود هیچ وسیله برقی نمی‌توان به طور قطعی به آن پاسخ داد. آن هم در حالتی که وسایل برقی حتی در اولین روز استفاده خود با احتمال خرابی روبه رو هستند! اما نکته قابل توجه در این زمینه مدت زمان ضمانت و نوع خدمات پس از فروش است.
* بیشتر ماشین‌های لباسشویی عرض ۶۰ و ارتفاع ۸۵ سانتی متر دارند. پیش از خرید، فضای مناسب نصب آن را معین کنید.
* ماشین‌های لباسشویی با برچسب مصرف انرژی پایین گرانترهستند هرچند قیمت اولیه آن‌ها پایین‌تر باشد.
* توجه کنید که ماشین لباسشویی چه امکاناتی را برای شست وشو به شما می‌دهد. شستشو با آب سرد، شستشو با درجه حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آبکشی در دقیقه از جمله امکانات مفیدی هستند که می‌توانند در کاهش مصرف انرژی موثر باشند.
* ماشین‌هایی که دربشان در قسمت جلوی آن‌ها قرار دارد بسیار کمتر از ماشین‌هایی که درب آن‌ها در قسمت بالا است آب مصرف می‌کنند. بعضی از انواع ماشین‌های لباسشویی با درب از جلو فقط به اندازه ۳۳ درصد دیگر ماشین لباسشویی‌ها مصرف آب دارند. پس به میزان مصرف آب دستگاه هم توجه کنید. شست وشو در ماشین‌های درب از جلو نیز بهتر انجام می‌شود.
واژه نامه
قفل کودک (child lock)
قفل کودک به کودکان کنجکاو اجازه نمی‌دهد تنظیمات صفحه کنترل را دست بزنند. به این ترتیب آن‌ها دیگر نمی‌توانند به طور اتفاقی برنامه شستشو را دچار وقفه کنند
نمایشگر (Display)
از روی نمایشگر می‌توانید وضعیت شستشو را کنترل کنید. این صفحه‌ها معمولا LEDیا LCDهستند.
برچسب انرژی (Energy Label)
این برچسب به شما امکان می‌دهد از میزان مصرف برق و آب و همچنین سروصدای دستگاه مطلع شوید. این میزان از Aتا G دسته بندی شده است. Aکمترین و Gبیشترین هزینه را نشان می‌دهد.
آبگیری مجدد (Extra Rinse)
این برنامه به شما اطمینان می‌دهد که ماده شوینده به طور کامل استفاده شده است. باقی ماندن مواد شوینده روی لباس‌ها باعث حساسیت پوستی و سوزش می‌شود.
کارکرد نیمه پر (Half Load)
با این قابلیت می‌توانید هنگامی که کار شست وشو به نیمه رسیده یا لباس کمتری داخل ماشین است، از آب و قدرت کمتری استفاده کنید. بسیاری از ماشین‌های امروزی این امکان را دارند که به صورت خودکار بار داخل ماشین را وزن کنند.
ظرفیت گنجایش (Load Capacity)
بیشترین مقدار باری است که ماشین می‌تواند تحمل کند. این مقدار در ماشین‌های لباسشویی مختلف متغیر است. راهنمای خرید ماشین لباسشویی از بانه
پیش شست وشو (Pre-wash)
با این برنامه، لباس‌های بسیار کثیف پیش از آغاز چرخه اصلی شست وشو با دمای پایین شسته می‌شوند.
شست وشوی سریع (Quick Wash)
امروزه زیاد شدن مشغله کاری باعث شده است وقت کمتری برای شستن لباس‌ها وجود داشته باشد بنابراین نیاز به داشتن یک ماشین لباسشویی که بتواند این کار را در زمان کمتری انجام دهد بیش از پیش احساس می‌شود. این گزینه علاوه بر شست وشوی سریع، سبب می‌شود از اب و برق کمتری استفاده شود.
سرعت چرخش آب (Spin Speed)
سرعت چرخش – بر حسب برنامه شستشو – در برخی از ماشین‌های لباسشویی به طور خودکار و در اغلب آن‌ها به صورت دستی قابل تنظیم است. بالا بودن این سرعت هنگام خشک کردن نیز باعث می‌شود رطوبت لباس‌ها بیشتر گرفته شود و سرعت خشک کردن لباس‌ها بیشتر شود. البته بالا بودن سرعت، مصرف انرژی و احتمال پاره یا فرشودن لباس‌ها را بالا می‌برد.
دور موتور متغیر (Variable Spin Speed)
به شما این امکان را می‌دهد که بدون در نظر گرفتن برنامه، سرعت چرخش را تعیین کنید.
شستشوی لباس‌ها پشمی (Wool Wash)
ماشین‌های لباسشویی معمولی فقط می‌توانند برخی از پارچه‌ها را بشویند. محدودیت این ماشین‌ها به گونه‌ای است که پلیور‌ها، روسری‌ها و یا بالش‌ها را باید با روش دیگری شست. این برنامه به منظور جلوگیری از چروک شدن لباس‌های پشمی و آسیب رساندن به آن‌ها طراحی شده است.
منطق فازی (Fuzzy logic)
این سیستم به طور خودکار دما، آب و میزان مواد شوینده را براساس مقدار لباس‌ها و درجه کثیفی ان‌ها تنظیم یمکند.
زمان باقی مانده (Time Remaining)
نشان دهنده زمان باقی مانده از شستشوی لباس‌ها است.
اتوکشی آسان (Easy Iron)
برای کاستن از چین و چروک لباس‌های ظریف برنامه‌های ویژه‌ای در برخی ماشین‌های لباسشویی وجود دارد. استفاده از آب بیشتر در آخرین مرحله شستشو (آبکشی) از ایجاد چروک جلوگیری می‌کند.
 

یازده نکته درباره کاغذ دیواری

1 .در اتاق نشیمن بهتر است از کاغذهای دیواری با الیاف طبیعی و پارچه‌ای استفاده کنید تا یک حس دوستانه و صمیمی به اطراف و اطرافیان‌تان منتقل شود.
2. در اتاق پذیرایی ترجیحا از کاغذ دیواری استفاده کنید که در آن از براده‌های چوب، خرده‌های فلز و موادی مثل پی‌وی‌سی به کار رفته باشد. چنین پوششی در ضمن رسمی بودن، مقاومتش نسبت به سایر پوشش‌ها بیشتر است.

3. در تعیین کاغذ دیواری اتاق بچه‌ها می‌توانید از طرح‌های متنوع عروسکی و رنگ‌های شاد و درخشان کمک بگیرید.

4. با استفاده از طرح‌های عمودی و با فاصله، می‌توانید دیوارها را بلندتر جلوه داده و این حسی را القا کنید که انگار سقف در فاصله‌ای مرتفع‌تر از ارتفاع واقعی‌اش قرار گرفته است.

5. با استفاده از طرح‌های افقی، می‌توانید خانه را وسیع‌تر و پهن‌تر از آنچه هست، نشان ‌داده و در عین حال، سقف را به کف نزدیک‌تر نشان دهید.

6. با استفاده از طرح‌های شلوغ و گُل‌دار، می‌توانید فضا را کوچک‌تر نشان دهید.

7. با استفاده از طرح‌های قطری و زیگزاگ، می‌توانید محیط را زنده‌ و پویا جلوه ‌دهید. چنین طرح‌هایی به عنوان طرح‌های انرژی‌زا شناخته می‌شوند.

8. یادتان باشد که اگر الگوی کاغذ دیواری‌تان خیلی نزدیک به هم و مرتب در خطوط افقی و عمودی قرار داشته باشد، پوشش دیوارتان بر جلوه محیط غلبه خواهد کرد، به نحوی که مبلمان و وسایل داخل اتاق کمتر دیده می‌شوند.

9. یادتان باشد که هماهنگی بین بافت کاغذ دیواری و دیگر زیر مجموعه‌های مبلمان بسیار مهم بوده و بهتر است که این اقلام را در یک طیف رنگی و یا مکمل یکدیگر انتخاب کنید.

10. بهتر است قبل از انتخاب کاغذ دیواری، از تاثیر رنگ‌ها بر محیط و موارد استفاده‌شان در مکان‌های مختلف آگاهی داشته ‌باشید. رنگ‌ها حتی اگر با الیافی طبیعی و در قالب کاغذ دیواری هم باشند تاثیر زیادی بر محیط می‌گذارند. باید توجه کنید که طرح و رنگ باید با روحیه اعضای خانواده متناسب باشد چون هر کدام از آنها حس متفاوتی را به محیط القا ‌می‌کنند.

11. از رنگ‌های درخشان بهتر است که در اتاق کودکان استفاده کنید. این رنگ‌ها موجب ایجاد انرژی و هیجان در کودکان می‌شود. به‌طور معمول رنگ‌های درخشنده با رنگ سفید رقیق می‌شوند

بهترین رنگ برای در ورودی آپارتمان

b1yt4z2zzvne4mjm99a9

رنگ و جنسی که برای در ورودی خانه انتخاب می‌کنید نباید با سبک معماری و دکوراسیون خانه و ترکیب رنگی موجود در آن بی ارتباط باشد و حتما باید بین این عوامل، ارتباطی هرچند ناچیز وجود داشته باشد. با این حال شما این اجازه را دارید تا برای متمایز کردن در ورودی خانه خود از دیگر درها، رنگی چشمگیر یا جنسی برجسته برای آن انتخاب کنید.
یک انتخاب مطمئن
ماهنامه منزل نوشت: نمای در ورودی خانه علاوه بر این که روی برداشت افرادی که از خارج از خانه وارد آن می شوند، تأثیر می گذارد، هنگام ورود و خروج هر روزه شما از خانه می تواند حس و حالتان را تحت تأثیر قرار دهد. این مسئله مهمی است که هر روز هنگام خروج و ورود به خانه خود رنگی را مشاهده کنید که دوستش دارید و احساس خوبی به شما القا کند. بنابراین علاوه بر این که برای انتخاب رنگ و جنس در ورودی خانه خود باید رنگ نما و سبک معماری خانه را مدنظر قرار دهید، به سلیقه و علاقه خود نیز باید توجه داشته باشید.انتخاب رنگ در ورودی به این ترتیب کار چندان دشواری نیست. رنگی را برای در ورودی خانه خود انتخاب کنید که در عین همخوانی با دیگر رنگ های کار شده در نمای خانه تضادهایی نیز با آن ها داشته باشد. این مسئله سبب می شود ارتباط لازم بین رنگ ها وجود داشته باشد و جذابیت و گیرایی مناسبی برای در ورودی خانه شما ایجاد شود.البته توجه داشته باشید که رنگ در ورودی خانه شما در معرض نور طبیعی دیده می شود؛ بنابراین باید جلوه رنگی را که انتخاب می کنید حتما در نور طبیعی ببینید. زیرا رنگی که داخل فضایی بسته می بینید در نور طبیعی جلوه متفاوتی خواهد داشت. به این منظور به درهای ورودی خانه های دیگر توجه کنید. ببینید چه رنگ هایی برای درهای ورودی اطراف خانه شما استفاده شده و کدام رنگ ها استفاده نشده است و از میان رنگ های استفاده شده، کدام یک متناسب به نظر می رسد و جای چه رنگی خالی است. اگر تمایل دارید در ورودی منزلتان برجسته جلوه کند، باید رنگی چشمگیر و متضاد با رنگ نما انتخاب کنید.
قرمز:
درهایی که با رنگ قرمز رنگ آمیزی می شوند، جلوه ای بسیار قوی، گرم و گیرا دارند و ذهنیت خوشایندی را برای افراد ایجاد می کنند. اگر رنگ قرمز را می پسندید اما احساس می کنید یک تناژ روشن از این رنگ مانند اناری یا گوجه ای بیش از حد برای در ورودی خانه شما روشن است می توانید به انتخاب خود عمق بیشتری بدهید و تناژی سیرتر از این رنگ زیبا را انتخاب کنید. رنگ زرشکی یکی از تناژهای سیر رنگ قرمز محسوب می شود که جذابیت و زیبایی خاص رنگ قرمز را دارد اما از تناژهای روشن و تند رنگ قرمز جلوه ای سنگین تر و خنثی تر دارد. رنگ قرمز به خوبی در کنار رنگ هایی مانند سفید، عاجی، سبز و آبی می نشیند.
سبز:
اگر خواستار ایجاد طراوت و تازگی بیشتر و جلوه ای مرتبط با طبیعت هستید، رنگ سبز مناسب ترین گزینه برای شماست؛ هر تناژی از سبز زیتونی گرفته تا سبز نعنایی و سبز یشمی و … . با انتخاب رنگ سبز برای در ورودی خانه حال بهتری را تجربه خواهید کرد.
نیلی:
زمانی که رنگ نیلی برای در ورودی استفاده می شود جلوه ای غنی و سلطنتی به نمای خانه می دهد. این رنگ انتخابی کلاسیک است و ماهیتی بسیار شیک و زیبا دارد و به در خانه جلوه ای سنتی می دهد. رنگ نیلی دارای تناژهای مختلفی است. برخی از تناژهای این رنگ به سمت ارغوانی تیره و برخی دیگر به سمت مشکی گرایش دارد. رنگ نیلی معمولا با رنگ هایی از قبیل طلایی، آبی و سبز به خوبی هماهنگ و همنشین می شود.
ارغوانی:

در استفاده از رنگ ارغوانی زیاده روی نکنید؛ زیرا استفاده بیش از اندازه از این رنگ جلوه ای زننده ایجاد می کند. از مقدار کافی و کمی از رنگ ارغوانی برای در ورودی خانه خوداستفاده کنید تا معنی واقعی شیک و جذاب بودن را دریابید. چه طرفدار رنگ های سرد باشید چه گرم، رنگ ارغوانی انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود و جلوه ای شیک به نمای خانه شما می بخشد.

مشکی:

مشکی همیشه کلاسیک و شیک است. مشکی براق کانون توجه بسیار باشکوهی برای نمای خانه شما به وجود می آورد. برای این که رنگ مشکی در ورودی خانه شما برجسته تر و بارزتر جلوه کند باید از رنگ چاشنی و متضادی برای قسمت های دیگر نما استفاده کنید.

نارنجی:
نارنجی رنگی است که کمی محتاط باید با آن برخورد کرد، اما این به معنی حذف کلی این رنگ نیست. بلکه می توانید با استفاده از رنگ نارنجی – قهوه ای و یا آجری انتخابی مناسب و با ریسک کمتر داشته باشید. نارنجی هم از جمله رنگ های بسیار گرم و نشاط آور است که انتخابی مدرن برای رنگ آمیزی در ورودی محسوب می شود. این رنگ احساس تازگی و طراوت را القا می کند و به مقدار زیادی فصل طلایی پاییز را تداعی می کند. این رنگ در کنار رنگ هایی همچون سبز زیتونی، بنفش، آبی، کرم و زرد به زیبایی می نشیند

بالکن، گلخانه است نه انباری

828cd383db84ef7b516e51c99ae77e4d
شیوه شهرنشینی امروزی و زندگی در آپارتمان های کوچک اغلب داشتن حیاط را به آرزویی برای ساکنانش تبدیل کرده است. همین موضوع هم باعث می شود اهمیت بالکن خانه بیشتر مشخص شود؛ بالکنی که تنها فضای آزاد خانه است.
البته با توجه به اهمیت و کارایی بالکن ـ هر چقدر هم که کوچک باشد ـ این قسمت از خانه گاهی اوقات مورد بی مهری و بی توجهی ساکنان قرار می گیرد و حتی فراموش می شود. در حالی که با اندکی سلیقه می تواند به فضایی زیبا و آرامش بخش تبدیل شود.
بالکن و زیبایی شهر
تا به حال به بالکن های مجتمع های مسکونی توجه کرده اید؟ به زیبایی و آراستگی بالکن یا شلوغی و کثیفی آن؟ بالکن هایی که پر است از گل و گیاه، با یکی دو تا صندلی و گاهی یک قفس پرنده و در مقابل بالکن هایی پر از شیشه های شور و ترشی، لوله های بخاری، کارتن های خالی و اشیای اضافی که در خانه جایی ندارند.
با دیدن این بالکن ها اولین چیزی که به ذهن هر رهگذری می رسد، رفتار و پاکیزگی اعضای آن خانه است. درست است، چیدمان بالکن هم می تواند نشان دهنده نوع رفتار افراد باشد. بالکن ها تنها به اعضای خانواده مربوط نیستند. زیرا جزیی از نمای بیرونی بوده و به سایر شهروندان هم تعلق دارد. بنابراین با تمیز و زیبا نگهداشتن بالکن خانه می توانیم به زیبایی شهرمان هم کمک کنیم.
بالکن گلخانه ای زیبا
می توانیم به راحتی و با کمترین هزینه در بالکن خانه خود محیطی زیبا و دل انگیز بسازیم؛ محیطی که در دنیای ماشینی امروز، به آن نیاز خواهیم داشت. قرار دادن چند گلدان نه هزینه زیادی می خواهد و نه کاری دشوار است. البته برای این کار به فضای زیادی هم نیاز نیست. حتی یک بالکن کوچک هم می تواند همین قدر زیبا و فرح بخش باشد. خوشبختانه امروز لبه برخی بالکن ها مکانی برای قرار دادن گلدان ها در نظر گرفته شده که به فضای زیادی هم نیاز ندارد. آویزهایی که به سقف بالکن نصب می شوند و گلدان های دیواری هم، همین کار را می کنند.
البته اینها همه به سلیقه شما بستگی دارد. مثلاً اگر فضای کافی در اختیار دارید، قرار دادن یک یا چند صندلی در فضای بالکن نیز کاری دلنشین خواهد بود؛ بخصوص اگر بالکن منظره خوبی هم داشته باشد. فکر کنید چقدر لذتبخش است اگر بعد از گذراندن یک روز سخت کاری به خانه آمده، در بالکن و کنار گلدان ها نشسته و فنجانی چای بنوشید.
بالکن یا انباری؟
اگر شما هم در عبور از کوچه ها و خیابان های شهر به بالکن ها نگاه کنید، متوجه می شوید برخی آنجا را با انباری اشتباه گرفته اند. زباله ها و اشیای غیرقابل استفاده، سال ها در بالکن می مانند تا روزی شاید کسی دلش به رحم آمده و فکری به حال آنها کند. شاید اینقدر این صحنه را دیده ایم که خودمان هم باورمان شده بالکن همان انباری کوچک خانه ماست. غافل از این که این کار نه تنها نمای خانه و شهرمان را زشت می کند، بلکه باعث تجمع حشرات و موجودات موذی مانند سوسک و مورچه خواهد شد. تنها راه این است که زودتر دست به کار شوید؛ اشیای اضافی و آشغال ها را دور ریخته و به فکر زیبایی خانه و شهرتان باشید. در ضمن، اگر آپارتمان شما انباری ندارد، کمدها مکان بهتری برای نگه داری لوازم خانه هستند.
پوشاندن بالکن
برخی خانواده ها ترجیح می دهند با شیشه، ایرانیت، حصیر و… فضای بالکن خود را بپوشانند و وسایل خود را به راحتی در آنجا قرار دهند. شاید با این کار آنجا تبدیل به یک انباری واقعی شود. اما این کار هم منظره و نمای ساختمان را زشت می کند.

خانه رؤیایی با نورپردازی مناسب

634966079782235637
انتخاب هرگونه وسایل جانبی مانند کلیدها و پریزها و… روی کاربری کلی فضا تاثیر بسزایی دارند و تا حدودی راحتی افرادی که در این محیط قرار می‌گیرند را تعیین می‌کند. شکی نیست که طراحی نور در فضا تاثیر زیادی روی حس و حال فضا و دید افراد نسبت به محیط دارد. برای مثال تصور کنید که وارد مطب پزشکی شده اید که نورپردازی ملایمی دارد و از نور سقفی خبری نیست. چنین محیطی از استرس بیمار می‌کاهد و برای اکثر ما دلچسب است. انتخاب نور متناسب با محیط مورد نظر احتیاج به اطلاعات کافی درباره انواع مختلف چراغ، لامپ و وسایل جانبی و دیدی باز نسبت به هماهنگی کل فضا دارد.
خانه های امروزی طوری طراحی می‌شوند که جای لوستر و چراغ های دیواری در آنها تعریف شده است ولی اکثر ما ترجیح می‌دهیم به جای این نورهای ثابت، از چراغ های رومیزی و آباژور استفاده کنیم که به راحتی جابه جا می‌شوند و می‌توانیم برای نورپردازی هر قسمت از خانه که احتیاج داریم از آنها استفاده کنیم. حتی بعضی از آنها امکان کم و زیاد کردن نور را نیز به ما می‌دهند که برای موقعیت های مختلف قابل استفاده هستند.
هنگام انتخاب نور مناسب، قبل از هر چیز باید دقت داشته باشید که هدف تان از نورپردازی فضای مورد نظر چیست؛ می‌خواهید کل فضا نور داشته باشد یا برای مثال می‌خواهید روی یک شیء خاص مثل یک تابلوی ارزشمند تاکید کنید، شاید هم فقط تعیین مسیر ورودی به اتاق پذیرایی برایتان اهمیت داشته باشد. به هر حال چنانچه هدف تان از نورپردازی مشخص باشد، به طور حتم نتیجه کار بسیار دوست داشتنی و خاص خواهد بود.
به طور کلی می‌توان نورها را به سه دسته تقسیم کرد:
دسته اول نورهایی هستند که برای کارهای خاص استفاده می‌شوند مثل چراغ های مطالعه، نورهای طراحی شده برای روی گاز و … از آنجایی که فردی که مشغول مطالعه یا آشپزی است احتیاج به نور کافی برای دیدن آنچه که انجام می‌دهد، دارد. این دسته از چراغ ها نور زیادی تولید می‌کنند تا فرد به کاری که انجام می‌دهد کاملا تسلط داشته باشد.
دسته دوم نورهای محیطی هستند که نور کلی فضا برای دیدن اطراف و افراد دیگر را تامین می‌کند. این نورها همچنین برای ایجاد حس و حال خاص در محیط استفاده می‌شوند که در این صورت بهترین نوع کلید، کلیدهای «دیمر» است که با کم و زیاد کردن آنها می‌توان نور موردنظر را تامین کرد.
دسته سوم نورهای نقطه ای هستند که برای ایجاد تاکید روی یک شیء خاص استفاده می‌شوند؛ برای مثال در بالای یک مجسمه زیبا یا یک تابلوی نفیس؛ شاید هم برای ایجاد تاکید روی تختخواب یک اتاق خواب بزرگ.
به هر حال چنانچه به دنبال ایجاد فضایی شیک هستید، بهتر است نورپردازی مناسب را نیز در فهرست اولویت هایتان قرار دهید.
چند پیشنهاد اساسی برای انتخاب نورپردازی ایده آل:
– هدف تان را از نورپردازی تعیین کنید. هر قسمت از فضاهای منزل باید نورپردازی خاص خود را داشته باشد. برای مثال در آشپزخانه هم به نور محیطی احتیاج دارید و هم نور مستقیم برای گاز و سینک ظرفشویی. اگر در اتاق خواب با این مشکل روبه رو شدید که نور کافی برای مطالعه نیست، مطمئن باشید که نورپردازی تان مشکل دارد و احتیاج است دوباره به آن فکر کنید.
– برای ایجاد حس امنیت و آسایش در ورودی ساختمان، به نورپردازی آن نیز فکر کنید
شاید نورپردازی ورودی اصلی ساختمان آخرین چیزی باشد که به نظرتان برسد ولی دقت داشته باشید این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است. نور خیلی ملایم و کم از امنیت فضا می‌کاهد، در عین حال نور زیاد ممکن است باعث ایجاد مزاحمت برای همسایه ها و عابران شود. بهترین راه حل برای این فضا، استفاده از نورهای حسگر است که با قدم گذاشتن در یک فاصله مشخص از در ورودی روشن می‌شوند. این دسته از چراغ ها هم از نظر اقتصادی به صرفه هستند و هم تا حدودی باعث ایجاد امنیت در محیط می‌شوند.
– از پوشش های دیواری برای چراغ ها به عنوان دکور استفاده کنید
نورپردازی خارجی ساختمان فقط جنبه کاربردی ندارد بلکه می‌توان برای زیبا سازی فضا هم از آنها استفاده کرد. تابلوهای پلاک خانه امروزه طراحی های بسیار متنوع و زیبایی دارند که با نورپردازی های متفاوتی همراه هستند. این تابلوها یکی از بهترین و ساده ترین المان های کاربردی برای تزیین دیوار ورودی اصلی به شمار می‌روند که در عین حال باعث ایجاد فضایی زیبا در شب نیز می‌شوند. بهترین نوع آنها مدل هایی است که با تاریک شدن هوا خود به خود روشن می‌شوند و احتیاجی به روشن و خاموش کردن دستی ندارند.
– در محیط های داخلی از چند منبع نوری مختلف برای نورپردازی یک فضا استفاده کنید
برای فضاهایی مانند آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق نشیمن چند منبع نوری به شما کمک می‌کند که حداکثر کارآیی را از فضا داشته باشید. نور تعبیه شده روی کانتر آشپزخانه نوری مناسب برای انجام کارهایی است که احتیاج به دقت و نور زیاد دارد. در حالی که یک آباژور پایه دار بلند کنار کاناپه راحت اتاق نشیمن بهترین جا برای مطالعه است. در حمام هم نور بالای آینه باید در حدی باشد که سایه روی آینه نیفتد و در عین حال باعث خیرگی نشود. این نور جدای نوری است که برای روشنایی کلی فضا در نظر گرفته شده است.
– در انتخاب آباژورها و چراغ های رومیزی بیشتر دقت کنید
به کاربری این دسته از نورها کمتر توجه می‌شود چرا که بیشتر جنبه تزیینی دارند. در حالی که به سادگی می‌توان با تعدادی آباژور یک محیط بزرگ را نورپردازی کرد بدون اینکه نیازی به نور سقفی یا دیواری باشد. البته قبل از هر چیز باید به فضایی فکر کنید که می‌خواهید آباژور مورد نظر را در آنجا قرار دهید و بررسی کنید که چه مقدار نور برای این فضا احتیاج دارید. گاهی لازم است چند آباژور با نورهای ملایم در دو یا سه نقطه از یک سالن قرار بگیرند در حالی که گاهی یک آباژور بلند با نور بیشتر برای ایجاد نقطه تاکید کافی است. شاید هم دوست داشته باشید از آباژورهای کوتاه رومیزی استفاده کنید.
– برای سقف های بلند و دکوراسیون های مدرن از نورهای مخفی استفاده کنید
در طراحی های امروزه، به طور معمول به جای استفاده از چندین لوستر و چراغ های دیواری از نورهای مخفی تعبیه شده در پشت طاقچه ها استفاده می‌شود که هم روشنایی ملایمی به فضای نشیمن و پذیرایی می‌بخشند و هم جای کمتری را اشغال می‌کنند. چنانچه از کلید های دیمِر برای این دسته از نورها استفاده کنید، در هر موقعیت نور متناسب را در اختیار خواهید داشت. لامپ های کم مصرف را نیز فراموش نکنید چرا که این نورها دیده نمی‌شوند و چنانچه از ظاهر لامپ های کم مصرف خوش تان نمی‌آید، بهترین موقعیت برای استفاده از آنهاست.
– نورپردازی شب را در اتاق کودکان فراموش نکنید
اغلب کودکان از تاریکی شب می‌ترسند، بنابراین هنگام طراحی اتاق کودک تان حتما فکری به حال نور شب در این فضا بکنید. یک چراغ خواب با نور ملایم می‌تواند هم مانع ترسیدن فرزندتان شود و هم روشنایی مورد نیاز شما را برای سرزدن های شبانه به کودک تان تامین کند و در عین حال به نوبه خود به زیبایی اتاق خواب کودک هم می‌افزاید.
– در انتخاب لوستر برای اتاق پذیرایی و فضاهای رسمی دقت کنید
شاید به نظر نرسد ولی لوسترها، المان هایی بی نهایت حساس و تاثیرگذارند که بیدقتی در انتخاب نوع مناسب آن می‌تواند روی دکوراسیون کلی فضای خانه تاثیر زیادی داشته باشد. برای مثال چنانچه طرفدار مبلمان و رنگ های مدرن هستید، بهتر است سمت لوسترها و دیوارکوب های سنگین و کلاسیک نروید، چرا که تناقض آنها در محیط اصلاخوشایند نیست. فقط کافی است برای تهیه لوستر، عواملی مانند سبک دکوراسیون خانه، ارتفاع سقف، نوع نور مورد نیاز محیط و… را در نظر داشته باشید تا نورپردازیتان با سایر عناصر دکوراسیون داخلی همخوانی لازم را داشته باشد.
– لامپ های LED را نیز فراموش نکنید
ممکن است شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که طرفدار سفت و سخت لامپ های کم مصرف و قدیمی هستند ولی بهتر است برای یک بار هم که شده لامپ های LED را امتحان کنید. این دسته از لامپ ها با وجود اینکه نسبت به لامپ های معمولی گران تر هستند ولی از نظر ظاهری هم زیباتر و کوچک ترند، هم انرژی کمتری تلف می‌کنند و عمرشان بسیار طولانی تر است. لامپ های معمولی حدود 90 درصد انرژی را به صورت گرما هدر می‌دهند در حالی که اتلاف انرژی در LED ها تقریبا صفر بوده و هیچ گرمایی پس نمی‌دهند. نکته مثبت دیگر این دسته از نورها، تنوع بی نهایت آنهاست؛ چه در رنگ و چه در سایز و میزان نور تولیدی، به طوری که می‌توانید برای هر فضا با هر کاربردی نوع خاصی از آنها را استفاده کنید.
– دیوارکوب ها فقط یک منبع نوری به شمار نمی‌روند
یکی از حساس ترین نورهای محیط، نورهای دیواری یا دیوارکوب ها هستند که در انتخاب آنها باید بسیار دقت کرد. این دسته از نورها به طور معمول در تمام نقاط خانه قابل استفاده هستند. اولین نکته ای که هنگام انتخاب آنها باید به آن توجه کرد کاربری این نور در محیط است. در فضایی مانند اتاق نشیمن، نوری ملایم با فاصله ای متناسب با پشتی کاناپه مورد نیاز است که ترجیحا نور به سمت سقف باشد. در حالی که در حمام، نور بیشتر و به سمت پایین بیشتر به کار می آید. پس قبل از خرید و نصب نورهای دیواری به کاربرد و محل نصب شان دقت کافی داشته باشید تا دچار سردرگمی نشوید. چنانچه در انتخاب نوع لامپ مورد نیازتان هم دچار تردید هستید، می‌توانید با یک طراح داخلی یا یک متخصص برق ساختمان مشورت و با خیال راحت مناسب ترین نور برای فضای داخلی منزل تان را تهیه کنید

تغییر دکور در خانه‌های اجاره‌ای

%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%da%a9%d9%88%da%86%da%a9-3_01-432x220از اتاق نشیمن شروع کنید
شاید در خانه اجاره‌ای خود از رنگ آمیزی دیوار‌ها منع شده باشید، اما تنها راه آوردن رنگ به دکوراسیون فضا، رنگ آمیزی دیوار‌ها نیست. نصب تابلو‌ها و قاب عکس‌هایی رنگارنگ بر دیوار‌ها، رنگ و روحی تازه به دکوراسیون شما می‌بخشد. علاوه بر این‌ها یک راه دیگر برای اضافه کردن رنگ به دیوار‌ها، استفاده از قاب‌های رنگی و چشمگیر برای عکس‌ها و تابلوهاست. حتی گاهی می‌توانید قاب‌های چوبی یا فلزی تصاویر را با رنگی متمایز و زیبا رنگ کنید.
اگر مستأجر هستید باید هنگام خرید مبلمان بیشتر دقت کنید. برای مثال هنگام خرید کاناپه به این نکته توجه داشته باشید که کاناپه شما باید در هر فضایی با هر رنگ دیواری خودنمایی کند. پس بهتر است کاناپه‌ای با رنگ خنثی خریداری کنید تا بتوانید آن را هر جایی قرار دهید و تناسب رنگ‌ها حفظ شود. البته گاهی کاناپه‌ای با رنگ غیرخنثی نیز می‌تواند بستری مناسب برای کوسن‌هایی با رنگ آمیزی متنوع باشد. در این صورت جلوه‌ای بسیار شاد و زیبا بخصوص برای خانه‌های کوچک به وجود می‌آید. البته در این حالت هم هنگام خرید کاناپه‌ای با رنگ غیرخنثی گزینه‌ای ساده و بدون طرح را انتخاب کنید تا بتوانید توسط کوسن‌ها طرح را وارد فضا کنید.
استفاده از کوسن‌ها یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اضافه کردن رنگ‌ها و طرح‌های متنوع به دکوراسیون فضای نشیمن است. در این صورت هرگاه نیاز به تغییر احساس کردید می‌توانید روکش کوسن‌ها را عوض یا در تعداد آن‌ها تغییر ایجاد کنید.
صندلی‌ها و کاناپه‌هایی با رنگ‌های خنثی از قبیل بژ، شکلاتی، طوسی یا سفید، این قابلیت را دارند که پذیرای کوسن‌هایی با رنگ‌های متنوع باشند. البته‌‌ همان طور که اشاره شد اگر می‌خواهید به وسیله کوسن‌ها طرح‌های مختلف را به فضا وارد کنید باید برای همه کوسن‌های خود یک پیش زمینه خاص مانند طرح‌های گلدار یا طرح‌های گیاهی انتخاب کنید تا از ایجاد جلوه‌ای گسسته و غیرمنسجم پیشگیری کنید.
از قالی غافل نشوید
در عین حال همیشه با وجود یک قالیچه طرحدار و رنگارنگ می‌توانید طرح و رنگی را که دوست دارید به فضای خود اضافه کنید. بنابراین اگر یک قالیچه دستباف با رنگ و طرحی زیبا را دوست دارید آن را خریداری کنید اما اگر مطمئن نیستید که خانه بعدی که در آن ساکن می‌شوید چه ابعادی خواهد داشت، بهتر است قالیچه‌ای در ابعاد کوچک خریداری کنید. به این ترتیب می‌توانید آن را به راحتی در فضاهای کوچک جا دهید و در فضاهای بزرگ هم آن را روی کفپوشی از جنس موکت با رنگی خنثی قرار دهید و از طرح و نقش آن لذت ببرید. این راه یکی از بهترین روش‌ها برای آوردن گرما، راحتی، رنگ و بافت به دکوراسیون یک فضای مهم مانند اتاق نشیمن است.
آشپزخانه رنگی!
حالا که در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کنید و نمی‌توانید دست به تغییرات بزرگ و اساسی بزنید دلیلی ندارد آشپزخانه سرد و بی‌روحی را تحمل کنید و هیچ تغییری در آن ایجاد نکنید. حتی در خانه اجاره‌ای فضا باید مورد پسند شما باشد. برای این کار اول از همه اگر فضای زیادی در آشپزخانه خود دارید روی آن تمرکز و آن را پر از رنگ کنید.
یک ست میز و صندلی پاسیو حصیری یا بامبو خریداری کنید و آن را با رنگی شاد رنگ آمیزی کنید. یک رومیزی رنگارنگ و زیبا روی میز پهن کنید و یک تابلوی نقاشی خوش رنگ و نگار بر دیوار نصب کنید.
اگر سطح کانتری دارید که به نوعی فضای غذاخوری غیررسمی شما محسوب می‌شود تعدادی صندلی در رنگ‌های شاد و متنوع خریداری کنید و کنار آن قرار دهید. حتی می‌توانید تشکچه نشیمن‌گاه آن‌ها را با نمونه‌ای رنگارنگ تعویض کنید.